Posledne Madarske plenenie udialo sa na Sarisi roku 1915.
Mnoho umeleckych pamiatok bolo odvlecenych zo Slovenska Madarmi po vystaveni Pestbudina ako hlavneho mesta Uhorska.Vtedy takmer uplne vyplienili vsetky kastiele a cennejsimi vecmi zariadili svoje kastiele,alebo ich umiestnili v budapestianskom muzeu.Posledne taketo plienenie udialo sa na Sarisi roku 1915 pred ukoncenim prvej svetovej vojny.
Z bardejovskeho kostola napriklad odviekli pamatne bohato vyrezavane lavice z roku 1483,ktore mesto Bardejov bolo zriadilo pre svojich radnych panov-ale, podla inej zpravy,k pocte krala Matiasa I. ked sa zenil.Tiez do Pesti boli v roku 1915 zavlecene pekne lavice z pociatku 16. storocia, ktore stali pred oltarom Sv. Kriza, ktore vyzdobene boli mestskym znakom a na jednej lavici tiez bol napis:"Agamemnom rex Trojanus".A taketo umelecke pamiatky boli odvlecene aj z inych obci.Napriklad zo Sabinova cely oltar putoval do Budapesti, aby Madari za s nim mohli chvalit.
Pri rokovani v Parizi o mierovej zmluve s Madarskom nasi zastupcovia ziadali i vratenie pamiatok umelecko-historickych, starozitnych,archeologickych,kniznych a archivnych,ktore z uzemia dnesneho Slovenska odniesli sa este pred prvou svetovou vojnou do dnesneho Madarska, najma do verejnych zbierok budapestianskych.V tomto zmysle bol formulovany aj patricny oddiel mierovej zmluvy a predbezne prijaty a istou korekciou, ktoru Madari odmietaju splnit tuto dohodu do dnesnych dni. A to nie len Slovensku ale aj Rumunsku a inym statom v byvalom Uhorsku.Tato poziadavka bola zahrnuta aj trianonskej dohode,ale doteraz nebola uskutocnena pre pretahovanie z madarskej strany uz vyse 100 rokov.Madari pocitaju ,ze svet na tieto dohody zabudne.
Tieto starozitnosti hovoria o historii a kulturnej vyspelosti slovenskeho uzemia a teda su dolezite pre prieskum nasej minulosti.Vieme, ze Madari tazko sa budu lucit s tymito pamiatkami.Boli vzdy nastrojom revizionistickeho usilia. Nasich historikov neradi k nim pripustali,lebo sa obavali,ze v nich najdu dokumenty,ktore vyvratia zakorenenu historicku predpovatost, ktorou krmili madarsku mladezPre nas Slovakov su tie pamiatky jedinecnym zdrojom poznania skutkoveho stavu historie, ktora sa na Slovensku v minulosto odhravala.Nasa veda uz dnes,pri mnohyvh nedostatkov a prekazkach dospela k vyraznym poznatkom o tom, ako to na Slovensku v skutocnosti bolo. ale mnohe otazky su neopodstatnene a cakaju na dokumenty, ktore istotne existuju.
Takychto pamiatok na Slovensku bolo vela,ved sa za starocia vselico odviezlo do Budapesti a Osrtihomu,dvoch madarskych kulturnych stredisk,aby to mali v bezpeci a cim dalej od krajov obyvanych Slovakmi. Su to nie len stare archivy rehol,ucinkujucich na Slovensku{napr. Pavlina,jezuiti,Trinitari a pod.}ale aj archivy slovenskych zemianskych rodin, ktore sa casom pomadarcili, niektore cechovske archivy,ale najme pamiatky starej archeologie,vykopavky,ktore uradnou mocou sa dostali do ustrednych madarskych institutov,najme muzei, hoci muzea boli i na Slovensku,vzacne poklady z cias stahovania sa narodov,nalezy to,ktore pre preddejinny vyskum Slovenska maju velky vyznam.
Velky usek robia pamiatky umeleckej historie najma zo stredoveku. Su to kridlove oltare a ich fragmenty, malby a sochy, vyhotovene z dreva, najvyraznejsie objekty pociatkov rozvinutia sa umeleckej produkcie, ktore nas oboznamuju s vysokou kulturnou urovnou uzemia uz v XIV. a XV. str..to zvlast,sochy gotickych Madon, ktore boli ukradnute Madarmi zo Slavtina a Toporca, Sv Katariny z Podolinca, ktore su dolezitym medznikom vo vyvine nasho umenia,lebo dokazuju priamy vplyv francuzky na nasom uzemi.Zaciatky nasho tabuloveho maliarstva su sporadicke.A z nich dolezite dokumenty su mimo nas v Madarsku, ktore patria Slovensku.